ecorra
ecorra
line

Představení Tatry 607 - Monopost

03.09.2007 (Ecorra)

Přinášíme Vám slibované představení závodního speciálu Tatra 607 - Monopost.
Více informaci o tomto Monopostu naleznete zde...

Dobové fotografie naleznete zde.

Fotografie nově vyrobeného Monopostu můžete vidět zde.

Závodní speciál Tatra Monopost /T 607 – Monopost/

Tatra Monopost se poprvé představil na veřejnosti na ostravském závodním okruhu. Prvním oficiálním startem byla až VC Československa dne 24.9.1950, která byla vypsána podle tehdejší F 1.

Dva zde představené monoposty měly osmiválcové vzduchem chlazené motory do V s rozvodem OHV. Tyto pohonné jednotky byly připravovány pro luxusní vůz Tatra 603. Jeden z monopostu měl zdvihový objem 1935 ccm a disponoval výkonem 96 koní. Stupeň komprese byl 1:10.

Druhý stroj byl vybaven motorem o odlišém objemu 2350 cmm. Směs dodávaly dva tlačné axiální ventilátory. Váha byla 160 kg. Jednolamelová suchá spojka měla svůj původ v Tatře 600 stejně jako čtyřstupňová převodovka, která byla převzata bez podstatných změn. Motor byl uložen v rámu v příhradové konstrukce z ocelových trubek průměru 20 mm který vážil jen 35,5 kg.

Drátová kola o rozměru 5,50 x 15 /vzadu 6,50 x 15/ brzdily rozměrné brzdové bubny. Umístění motoru před zadní nápravou umožnilo téměř ideální rozložení hmotnosti, tedy celých 606 kg.

Jednoduchá karoserie z hliníkových plechů ukrývala za přední mřížkou olejový chladič. Součástí karoserie byla i palivová nádrž umístěna v prostoru před jezdcem.
Charakteristickými znaky prvních monopostů byla přední mřížka se symbolickými svislými prvky, která byla později nahrazena násavným hrdlem. U prvních vozů vyčnívala hrdla karburátorů. Provizorní zpětné zrcátko bylo až později nahrazeno aerodynamický tvarovaným.

Stavbu T 607-2 doprovázely mnohé obtíže zapříčiněné hlavně dobou, ve které vznikaly. Mnohé problémy byly překonány především díky nadšení a odříkání konstruktéru, jezdců a mechaniků.
Vezmeme-li v potaz stav silnic na okruzích, pneumatiky a řízení bez posilovače lze pouze smeknout před výkony těchto hrdinů své doby.